W obecnych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu, pod presją obowiązków i oczekiwań. Ciągły stres i napięcie emocjonalne odbijają się na naszym zdrowiu, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Nawracające bóle głowy, ścisk w żołądku lub uczucie napięcia w ciele nie zawsze wynika z problemów fizycznych, ale mogą być sygnałem, że nasza psychika potrzebuje pomocy. Taka reakcja organizmu prowadzi to do zaburzeń psychosomatycznych. Jak emocje wpływają na nasze ciało?
Czym są zaburzenia psychosomatyczne?
Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości cielesne, które mają podłoże w psychice. Charakterystyczne dla tego schorzenia są np. częste bóle głowy, problemy trawienne, przyśpieszone bicie serca, przewlekłe zmęczenie i napięcie mięśniowe. Jeżeli psychika nie radzi sobie z przeciążeniem emocjonalnym, organizm wysyła sygnały alarmowe w postaci dolegliwości somatycznych i wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Sprawdź – psychoterapia indywidualna w Krakowie
Objawy zaburzeń psychosomatycznych
Objawy zaburzeń psychosomatycznych mogą występować u każdego i mogą przybierać różne formy. Jednak nie są one jednorodne i też nie pomagają w postawieniu diagnozy. Jakie objawy mogą być charakterystyczne dla tego schorzenia?
- bóle brzucha, klatki piersiowej, pleców i głowy
- łatwość łapania infekcji
- problemy ze snem
- zmęczenie
- obniżenie nastroju
- stany duszności
- stany lękowe
- zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet
Wspomniane czynniki można przypisać wielu schorzeniom, dlatego ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.
Zaburzenia psychosomatyczne – przyczyny
Diagnoza zaburzeń psychosomatycznych nie jest łatwa, ale najpierw ważne jest wykluczenie wszystkich innych schorzeń, co wymaga czasu. Zanim zaczniemy etap leczenia, należy zrozumieć podłoże problemu. Jakie mogą być przyczyny rozwoju zaburzeń psychosomatycznych?
- Życie w przewlekłym stresie
- Zmaganie się z lękiem lub depresją
- Skłonność do tłumienia emocji
- Traumatyczne doświadczenia
- Wysoka wrażliwość emocjonalna
- Wzorce rodzinne
- Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
Ignorowanie objawów przez długi czas może prowadzić do ich nasilenia. W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów ze strony organizmu ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą.
Jak radzić sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi?
Leczenie zaburzeń psychosomatycznych obejmuje pracę zarówno nad ciałem, jak i psychiką. Proces leczenia może być długi i wielotorowy, jednak najważniejsza jest współpraca z terapeutą. Psychoterapia pomoże zidentyfikować źródło stresu i trudności emocjonalnych, pomaga zrozumieć, jak nasze myśli wpływają na zdrowie fizyczne, a także nauczy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Sposobem, który pomoże w walce z zaburzeniami psychosomatycznymi, jest zmiana stylu życia. Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna pomogą zredukować poziom stresu, co może pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości życia. Pomocne będą również masaże, które rozluźniają mięśnie i zmniejszają napięcie związane ze stresem. Dużą pomocą może okazać się rozmowa z bliskimi osobami, którzy okażą wsparcie i zrozumienie.
Zaburzenia psychosomatyczne pokazują, jak silne są nasze emocje i jak stres wpływa na zdrowie fizyczne. Ważne jest, aby nie ignorować sygnałów wysyłanych przez organizm i w porę szukać pomocy, by odzyskać równowagę między ciałem a umysłem.