Joanna Matyjaszczyk
Joanna Matyjaszczyk jest psycholożką i seksuolożką kliniczną. Ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Studia seksuologiczne na kierunku Seksuologia Kliniczna na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Ukończyła także Studium Psychoterapii Par w Katowickim Instytucie Psychoterapii. Brała udział w szkoleniach krótkoterminowych m.in. z zakresu: Dialektycznej Terapii Behawioralnej (Dolnośląskie Centrum Psychoterapii), Terapii Poznawczo – Behawioralnej, Terapii Schematów, Podstaw Seksuologii (Centrum Rozwoju Personalnego we Wrocławiu), Pracy z osobą doznającą przemocy w rodzinie (ROPS), Wsparcie dla Osób w spektrum autyzmu (Metis), Wprowadzenie do ACT-owej Terapii Traumy, Podróż powrotna. O pracy terapeutycznej z osobami z doświadczeniem traumy seksualnej (Sabina Sadecka). Wiedzę uzupełnia na szkoleniach i konferencjach organizowanych przez praktyków z zakresu psychoterapii i seksuologii. Obecnie jest w trakcie całościowego czteroletniego kursu psychoterapii organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie. Pracuje pod stałą superwizją kliniczną.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Dąbrowskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca” w Dąbrowie Górniczej, Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Zdrowia Psychicznego w Chorzowie, Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Katowicach, Fundacji na rzecz Zdrowia Psychicznego i Aktywności Społecznej „Przystań” w Dąbrowie Górniczej, Śląskim Centrum Terapii Poznawczo – Behawioralnej i Rodzinnej SOCRATIC w Katowicach, Centrum Terapii Psychologicznej i Uzależnień ViMedic w Będzinie, Ośrodku Psychoterapii Strefa Rozwoju w Katowicach oraz w gabinecie prywatnym. Ponadto odbyła wolontariat w Centrum Psychiatrii im. Krzysztofa Czumy w Katowicach oraz staż kliniczny w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Szpitala Nowowiejskiego oraz w Zakładzie Seksuologii Klinicznej Instytutu Seksuologii PTS w Warszawie.
Pracuje z osobami dorosłymi i młodymi dorosłymi (od 18 r. ż.).
Obszar pracy:
Zdrowie psychiczne traktuje jako zdolność uczestniczenia w życiu zgodnie z potrzebami i wartościami pacjenta. Praca seksuologiczna w jej odczuciu, wymaga wyjścia poza ramy jednego paradygmatu.