Dorota Baran
Psycholog, certyfikowany seksuolog kliniczny (certyfikat nr 123), certyfikowany seksuolog sądowy, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo – behawioralny (certyfikat nr 431), specjalista w dziedzinie psychoseksuologii. Absolwentka psychologii klinicznej Uniwersytetu SWPS. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz 4 – letnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii poznawczo – behawioralnej w Centrum CBT w Warszawie. Uzyskała tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia Centrum Psychoterapii SWZPZPOZ w Warszawie oraz w Poradni Seksuologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jej głównym obszarem pracy klinicznej jest ocena diagnostyczna osób doświadczających dysforii / niezgodności płciowej. Ponadto przyjmuje osoby cierpiące z powodu dysfunkcji seksualnych oraz pary.
Jest współautorką „Zaleceń Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego dotyczących opieki nad zdrowiem dorosłych osób transpłciowych – stanowisko panelu ekspertów” wydanych na łamach Psychiatrii Polskiej. Aktualnie jest członkiem zespołu opracowującego „Ramowe zalecenia dotyczące procesu opieki nad zdrowiem nastoletnich osób transpłciowych (T) i niebinarnych (NB) doświadczających dysforii płciowej – stanowisko panelu ekspertów”.
Jest kierownikiem merytorycznym studiów podyplomowych z zakresu seksuologii klinicznej na USWPS w Sopocie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie. Współpracuje jako wykładowca z Uniwersytetem SWPS w Warszawie, Sopocie, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Biegła sądowa w dziedzinie seksuologii przy Sądzie Okręgowym w Krakowie. Opiniuje osoby, co do których jest podejrzenie, iż dopuściły się przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, a także osoby, wobec których dyrektor zakładu karnego złożył wniosek o uznanie ich za osoby stwarzające zagrożenie. Dotychczas wydała około 1000 opinii sądowo – seksuologicznych.
Jest Skarbnikiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Członkiem International Society for Sexual Medicine (ISSM).
Bezustannie podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w szkoleniach, poddając się regularnej superwizji, czynnie uczestnicząc w konferencjach naukowych, publikując.
Głównym obszarem jej pracy klinicznej jest ocena diagnostyczna osób doświadczających dysforii / niezgodności płciowej. Ponadto przyjmuje osoby cierpiące z powodu dysfunkcji seksualnych oraz pary.