Twoje dziecko czuje się wykluczone, ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni lub unika kontaktu z rówieśnikami? Problemy w funkcjonowaniu społecznym mogą wpływać na samoocenę i rozwój emocjonalny, ale można nad nimi pracować. W Mental Path pomagamy dzieciom i nastolatkom budować pewność siebie, rozwijać umiejętności społeczne i lepiej odnajdywać się w grupie.
Jeśli dziecko nie opowiada o przedszkolnych czy szkolnych kolegach i koleżankach, z nikim się nie umawia, jest małomówne i niechętnie wychodzi z domu, najprawdopodobniej nie nawiązuje prawidłowych i charakterystycznych dla swego wieku relacji interpersonalnych. Zrozumienie problemu oraz podjęcie odpowiednich kroków przez jego opiekunów jest kluczowe dla przywrócenia prawidłowego rozwoju i satysfakcji z życia.
Przyczyn braku prawidłowych relacji z rówieśnikami może być wiele, najważniejsze z nich to:
Niechęć dziecka do nawiązywania kontaktów może brać się z jego dotychczasowych doświadczeń, jak i temperamentu czy osobowości. Dziecko może nie utrzymywać kontaktu z innymi dlatego, iż boi się w daną relację zaangażować, ale też może być odrzucane przez rówieśników. Tak się zdarza w przypadku dzieci, których samoocena jest zbyt wysoka, tj. tych, które starają się podporządkować sobie innych, którym zawsze wydaje im się, że mają rację, które nie potrafią przegrywać, nie potrafią się dzielić, obrażają innych (gdyż uważają ich za gorszych od siebie) itd. Skrajni egoiści mogą mieć w życiu wiele problemów na polu relacji międzyludzkich. Dzieci naburmuszone i traktujące innych z góry mogą być zbyt antypatyczne, aby znalazło się dla nich miejsce w grupie rówieśniczej, co będzie prowadziło do izolacji i poczucia osamotnienia. Niezależnie od przyczyny braku prawidłowych kontaktów bardzo ważna jest rola rodzica, aby obserwował dziecko i był w stanie wychwycić moment, w którym dziecku należy pomóc.
Dziecko już w wieku przedszkolnym zaczyna nawiązywać pierwsze przyjaźnie, uczy się dzielić, ufać, okazywać emocje, budować więzi, przestrzegać panujących w grupie zasad. Wyniesione z lat przedszkolnych doświadczenia pomogą mu kontynuować rozwój społeczny na dalszych etapach edukacji i w życiu dorosłym. Deficyty na tym polu mogą skutkować poczuciem osamotnienia, frustracją, agresją, depresją, obniżonym poczuciem własnej wartości, zachowaniami aspołecznymi. Emocjonalna bliskość jedynie z opiekunami często przekłada się na bezradność i niesamodzielność dziecka.
Aby móc pomóc dziecku, które nie nawiązuje relacji z innymi, należy najpierw dokładnie poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Niemniej, istnieją pewne zasady, które należy wprowadzić w życie niezależnie od tego, czy nasze dziecko radzi sobie w grupie rówieśniczej, czy nie. Przede wszystkim pociecha musi czuć się kochana i nie tylko akceptowana, ale i doceniana. Zdrowe stosunki panujące w domu rodzinnym przekładają się na poczucie własnej wartości dziecka. Dziecko powinno zostać nauczone przez rodziców szacunku do innych. Udzielanie pochwał i budowanie poczucia wartości, muszą mieć na tyle adekwatną formę, by dziecko nie poczuło się lepsze od innych i nie miało zapędów do wywyższania się, czy też zachowań egoistycznych. Szczęśliwe dziecko łatwiej nawiązuje relacje z innymi. Nie tylko dlatego, iż jest stabilne emocjonalnie, lecz też dlatego, iż tryska optymizmem i często się uśmiecha.
Bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym nawiązywaniu przez dzieci znajomości jest rozwijanie zainteresowań. Kółka przedmiotowe, zajęcia artystyczne i sportowe to odpowiednia przestrzeń do spotkań z rówieśnikami i zawiązania przyjaźni.
Na rodzicach spoczywa obowiązek nauczenia dziecka podstaw potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. To oni muszą wyrobić w nim poczucie odpowiedzialności za to co robi i jak odnosi się do innych. Żeby to się zadziało dziecko potrzebuje funkcjonować w grupie rówieśniczej, w której będzie mogło przeżyć i doświadczyć różnych sytuacji budujących jego rozwój społeczny.
Jeżeli twoje dziecko ma obniżony nastrój, jest wycofane, smutne, nie opowiada o przeżyciach z przedszkola lub szkoły, a dodatkowo nie spotyka się poza zajęciami z innymi dziećmi, skontaktuj się z nami.