Zaburzenia nerwicowe, zwane nerwicami lub neurozami, należą do grupy zaburzeń psychicznych o podłożu lękowym, charakteryzujących się różnorodnymi symptomami. Podstawowym objawem jest lęk, który może mieć także formę lęku napadowego. Osobie chorej często towarzyszy również niepokój, zamartwianie się, wyobrażenia stanu lękowego, a także natrętne myśli i/lub czynności. Pojawiają się także objawy somatyczne takie jak: ból, ucisk w klatce piersiowej, duszności, nadmierne pocenie się, drżenie kończyn czy zaburzenia snu, które dodatkowo nasilają lęk. Tym samym utrudniając funkcjonowanie w różnych obszarach życia osobistego, jak i zawodowego.
Najczęściej jako przyczynę nerwic wskazuje się konflikty i sprzeczności natury wewnętrznej, z którymi chory nie potrafi sobie poradzić. Jest to rozdźwięk między potrzebami a obowiązkami, czy dążeniami, a rzeczywistymi możliwościami radzenia sobie. Z takimi problemami dotknięte są zwłaszcza osoby lękliwe, z niską samooceną, a także dążące do nadmiernej perfekcji, wykazujące dużą potrzebę kontrolowania sytuacji.
Innym czynnikiem wyzwalającym zaburzenia nerwicowe jest silny stres, przebyta trauma, jak na przykład wypadek czy śmierć bliskiej osoby. Czynnikiem sprawczym mogą być także choroby przewlekłe lub stany nagłe, takie jak niespodziewana i trudna sytuacja życiowa lub poważny uraz.
Ze względu na różnorodność objawów i czynników, wyróżnia się kilka rodzajów nerwic:
Nerwica jest schorzeniem upośledzającym relacje z innymi ludźmi, czasem uniemożliwiającym pracę i normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Osoby zmagające się z nerwicą często unikają kontaktów z innymi ludźmi i zamykają się w czterech ścianach ze swoimi problemami. Dlatego nerwicę należy leczyć jak najszybciej, aby stan chorego nie ulegał pogorszeniu.
Leczeniem nerwic zajmują się psychiatra, psycholog kliniczny i psychoterapeuta. Rodzaj zastosowanej terapii zależy od charakteru objawów i ich nasilenia.
Najważniejszym elementem leczenia nerwic jest psychoterapia, dzięki której pacjent może uświadomić sobie przyczynę zaburzeń lękowych i może nauczyć się nad nimi panować. Jeżeli objawy są mocno nasilone lub zdarzają się epizody depresyjne, lekarz psychiatra może zastosować leczenie farmakologiczne z użyciem leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych, czy nasennych. Dzięki terapii farmakologicznej uciążliwe objawy są stosunkowo szybko łagodzone, co poprawia znacznie komfort życia chorego.
Jeżeli masz lęki, ogarnia cię często strach lub odczuwasz, że działasz pod ciągłą presją i te stany negatywnie wpływają na twoje codzienne funkcjonowanie, skontaktuj się z nami i umów na wizytę do odpowiedniego terapeuty.
W MentalPath pomożemy ci zidentyfikować przyczyny twoich problemów i przeprowadzimy cię przez proces leczenia w przyjaznych i empatycznych warunkach.
Nerwice mogą dotyczyć nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Nerwice u dzieci mogą przejawiać się w irytacji, rozdrażnieniu, niekontrolowanych wybuchach złości, płaczliwości, a także mogą dawać objawy somatyczne, takie jak bóle brzuch i bóle głowy. Nieleczone nerwica u dzieci mogą się przerodzić w depresję w późniejszym okresie.
Jeżeli zauważysz niepokojące cię objawy umów dziecko na wizytę do pediatry. Częstym źródłem problemów są choroby, które należy zdiagnozować lub wykluczyć. Jeżeli pediatra skieruję cię do psychologa, nie zwlekaj, wybierz odpowiedniego terapeutę i skontaktuj się z nami. W MentalPath twoje dziecko będzie się czuło bezpiecznie, zadbamy o jego potrzeby i przeprowadzimy profesjonalnie przez cały proces terapeutyczny.
Jeżeli tylko uda ci się namówić bliską osobę na wizytę u psychologa, skontaktuj się z nami.