Psychoedukacja dla młodych rodziców

Jakie problemy pojawiają się po narodzinach dziecka?  

Często tak się dzieje, że jakość życia po przyjściu na świat dziecka obniża się. Szczególnie na początku, kiedy młodym rodzicom trudno przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Jeszcze przed porodem często powtarza się im, że bycie mamą czy tatą to coś wspaniałego. Dlatego tak trudno przyznać się, że nie wszystko jest wspaniałe lub zupełnie różni się od oczekiwań, jakie przyszli rodzice mieli jeszcze przed narodzinami dziecka.

Co najbardziej wpływa na obniżenie samopoczucia młodych rodziców?

 

Brak wolnego czasu

Po przyjściu na świat noworodka plan dnia całej rodziny wywraca się do góry nogami. Teraz większość czasu matki koncentruje się na dziecku, a ojca – na pracy i dziecku. Młoda mama lub młody ojciec często nie ma nawet czasu, by w spokoju udać się do toalety czy ubrać, a rodzic pracujący nie ma co liczyć na to, że gdy wróci z pracy powita go cisza, spokój i idealny porządek w mieszkaniu. Dwoje ludzi, którzy do tej pory spędzali czas, jak tylko chcieli, teraz jest uzależnionych od niemowlęcia.

Oddalanie się od siebie

Pojawienie się na świecie dziecka może też wprowadzić kryzys w związku młodych rodziców. Przestają mieć dla siebie czas, a gdy już spędzają go razem, nierzadko koncentrują się na kłótniach o sposób opieki nad dzieckiem, o to, kto czym powinien się zajmować, kto zajmuje się mniej i dlaczego nie jest dobrze. W konsekwencji oboje przestają chcieć spędzać ze sobą czas, który zaczyna się im kojarzyć głównie z nerwami i nieprzyjemną atmosferą.

Cała uwaga skupia się na dziecku

Młodzi rodzice koncentrują swoją uwagę na dziecku, którego przez 9 miesięcy niecierpliwie wyczekiwali. Ich dni nabierają coraz większej rutyny, uzależnionej od sposobu funkcjonowania niemowlaka: jego pory na karmienie, na sen, na zabawę. Nierzadko nie starcza im już sił, by spróbować zaplanować czas wyłącznie dla siebie. Nic więc dziwnego, że zaczynają dostrzegać nie tylko blaski rodzicielstwa, a im gorzej się czują z byciem rodzicem, tym większe powoduje to wyrzuty sumienia – przecież wszyscy mówili, że będzie wyłącznie różowo. Skoro inni są zachwyceni swoimi dziećmi, a oni nie, może coś jest nie w porządku? Nie ma w tym nic dziwnego. Zmianie ulega cały tryb życia rodziny, który opiera się głównie na tym, że rodzice, mający do tej pory wiele czasu wyłącznie dla siebie, są zmęczeni opieką nad dzieckiem i pracą zawodową.

Jak radzić sobie z rewolucją w życiu?

Sposobów jest wiele, a odpowiedni dla ciebie zależy od tego jak ty i twój partner/partnerka odnajdujecie się w waszej konkretnej sytuacji. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę. W MentalPath pomogliśmy wielu młodym rodzicom, dając im konkretne narzędzia radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wspólnie opracowujemy całe strategie działania po to, żeby mama na urlopie macierzyńskim, czy tata na urlopie tacierzyńskim, mogli wygospodarować czas dla siebie i cieszyć się rodzicielstwem, nie zaniedbując relacji z partnerem. Mamy dla was wiele wspierających wskazówek pomagających wspólnie przeżywać te najpiękniejsze chwile w życiu każdego rodzica. My już wiemy jak to zrobić, ty się dopiero tego uczysz, więc zaufaj naszym kompetencjom i umów się na konsultację.

W celu umówienia konsultacji zadzwoń pod:
+48 (22) 115 16 87

lub skontaktuj się poprzez e-mail:
recepcja@mentalpath.pl

Zachęcamy również do rejestracji poprzez formularz online:
https://mentalpath.pl/kontakt/

 

Terapeuci MentalPath to zespół specjalistów zaangażowany w dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, których potrzebujesz, żeby poradzić sobie z nurtującymi cię problemami.

Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Nasi specjaliści