Zaburzenia odżywiania

Zburzenia odżywiania

Zburzenia odżywiania to zaburzenia  psychiczne, najczęściej spotykane to anoreksja i bulimia.

Anoreksja zwykle kojarzy nam sie z nastolatkami, które nie chcą jeść. Okazuje się jednak, że anoreksja może wystąpić w każdym wieku. Częściej chorują na nią kobiety. Wg statystyk na anoreksję choruje aż 4 % kobiet, a na bulimię 2%.  Mężczyźni 10 razy rzadziej chorują na zaburzenia odżywiania.

Przyczyny tego typu zaburzeń nie są do końca wyjaśnione. Zwraca się uwagę na wpływ relacji rodzinnych w obu chorobach.

Anoreksja (inaczej jadłowstręt psychiczny) jest bardziej znanym i częstszym zaburzeniem. Głownie wiąże się z ograniczeniem przyjmowania posiłków. Osoba chora ma zaburzone postrzeganie obrazu swojego ciała. Zwykle anoreksji towarzyszą też: obniżony nastrój, poczucie braku sensu życia, napięcie, lęk, zaburzenia snu czy zachowania kompulsywne.

Po czym rozpoznaje się anoreksję?

  • zmiana zachowań związanych z jedzeniem (np. unikanie wspólnych posiłków)
  • widoczna utrata masy ciała
  • niezadowolenie ze swojego wyglądu
  • pogorszenie stanu zdrowia
  • nagłe rozpoczęcie intensywnej aktywności fizycznej

Bulimia (inaczej żarłoczność psychiczna) charakteryzuje się napadowym, niekontrolowanym objadaniem się, które wzbudza poczucie winy. Ilości przyjmowanego jednorazowo jedzenia znacznie przekracza wielkość zwykle przyjmowanych posiłków. Często po napadach jedzenia, osoba chora prowokuje wymioty albo przyjmuje leki przeczyszczające. Waga ciała w bulimii najczęściej jest prawidłowa. U osób chorych na bulimię diagnozuje się podobne jak w anoreksji zaburzenia psychiczne wymagające leczenia

Leczenie w zburzeniach odżywiania:

  • psychoterapia indywidualna albo grupowa
  • terapia rodzinna (głównie w przypadku młodych osób oraz dzieci)
  • czasami zachodzi konieczność leczenia farmakologicznego czy wręcz szpitalnego.

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko ma jakieś problemy związane z odżywianiem?

Jeżeli twoje dziecko zaczyna przesadnie zwracać uwagę na swój wygląd, uważa, pomimo, że nie ma do tego podstaw, że jest za grube, zaczyna omijać posiłki lub wręcz odmawia jedzenia, skontaktuj się z nami. Jeżeli zauważysz, że po obfitym posiłku dziecko zażywa środki przeczyszczające lub wywołuje wymioty, żeby pozbyć się tego co zjadło, nie zwlekaj, szukaj pomocy. W MentalPath nasi doświadczeni psychologowie będą mogli szybko zdiagnozować problem i zaproponują odpowiedni rodzaj terapii, która jest niezbędna przy zaburzeniach odżywiania. Nie podjęcie terapii może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

Skąd mam wiedzieć, że mam zaburzenia odżywiania?

Jeżeli zauważysz u siebie, utratę masy ciała, zmianę nawyków żywieniowych (np. unikanie spożywania posiłków rodzinnych), jesteś niezadowolony/a ze swojego wyglądu, często sprawdzasz wagę, raz głodzisz się i stosujesz diety, a innym razem objadasz się bez opamiętania, na skutek czego czujesz silne poczucie winy i przymus zwrócenia jedzenia, skontaktuj się z nami i umów na wizytę do odpowiedniego terapeuty.

W MentalPath pomożemy ci zidentyfikować przyczyny twoich problemów
i przeprowadzimy cię przez proces leczenia w przyjaznych i empatycznych warunkach.

Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Nasi specjaliści