Psychoanalityk – kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest psychoanalityk?

Psychoanalityk jest specjalistą w obszarze psychoterapii, specjalizującym się w zastosowaniu metod i teorii psychoanalizy do pomocy pacjentom. Stworzona przez Zygmunta Freuda psychoanaliza jest skoncentrowana na zrozumieniu nieświadomych procesów umysłowych, które kształtują ludzkie emocje i zachowania. Pracując na głębokim poziomie psychiki, psychoanalitycy dążą do ujawnienia ukrytych źródeł i przyczyn problemów emocjonalnych oraz behawioralnych u swoich pacjentów. Ich praca, osadzona w głębokim zrozumieniu nieświadomych aspektów psychiki, koncentruje się na długoterminowym procesie terapeutycznym. Celem jest nie tylko zmniejszenie dyskomfortu związanego z działaniem psychiki, ale również osiągnięcie bardziej fundamentalnej zmiany w osobowości pacjenta.

Główne obszary działania psychoanalityka 

 • Diagnoza i leczenie zaburzeń psychicznych
  Psychoanalitycy identyfikują szeroki zakres zaburzeń psychicznych, od lęków i fobii po depresję i zaburzenia osobowości oraz pracują z pacjentem terapeutycznie w celu redukcji niepożądanych objawów, zachowań lub emocji.

   

 • Analiza snów
  Jest kluczowym elementem psychoanalizy, który pomaga w zrozumieniu nieświadomych pragnień i konfliktów wewnętrznych pacjenta.

   

 • Praca z przeniesieniem i przeciwprzeniesieniem
  Przeniesienie to proces, w którym pacjent przenosi na terapeutę emocje i postawy związane z innymi ważnymi osobami z jego życia. Przeciwprzeniesienie to reakcje terapeuty na pacjenta, które również mogą być analizowane jako część terapii.

   

 • Praca z oporem
  Psychoanalitycy skupiają się na identyfikacji i przepracowaniu oporu pacjenta wobec zmiany, a także na mechanizmach obronnych, które pacjent wykorzystuje w celu ochrony przed bolesnymi uczuciami czy wspomnieniami.

   

 • Rozwój osobisty i samopoznanie
  Poza terapią zaburzeń psychicznych, psychoanaliza często koncentruje się na wspieraniu pacjenta w dążeniu do lepszego zrozumienia siebie, swoich pragnień, motywacji oraz relacji z innymi.

   

 • Edukacja i superwizja
  Wielu psychoanalityków zajmuje się także edukacją przyszłych terapeutów i superwizją ich pracy, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie psychoanalizy.

Na czym polega psychoanaliza?

Psychoanaliza skupia się ona na badaniu nieświadomych procesów umysłowych, które wpływają na zachowanie i doświadczenia jednostki. Głównym celem psychoanalizy jest uświadomienie i zrozumienie ukrytych, wewnętrznych konfliktów, pragnień i mechanizmów obronnych, które mogą prowadzić do problemów 

Jakie problemy i zaburzenia leczy terapia psychoanalityczna?

Psychoanaliza jest szczególnie polecana osobom z głębokimi problemami emocjonalnymi, które mają swoje źródło w nieprzetworzonych konfliktach i traumach z przeszłości. Może być skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe i nerwice, niektóre rodzaje depresji, zaburzenia osobowości, a także problemów związanych z niskim poczuciem wartości i trudnościami w relacjach międzyludzkich. Psychoanaliza wymaga znacznego zaangażowania czasowego i emocjonalnego zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty. Proces teraputyczny w psychoanalizie zazwyczaj jest długotrwały i może trwać nawet kilka lat. 

Decyzja o wyborze psychoanalizy jako metody terapii powinna być podjęta indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki problemów, z jakimi boryka się pacjent. Warto umówić się na konsultację ze specjalistą, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy terapia w tym nurcie będzie odpowiednia dla indywidualnych potrzeb. 

Jaki przebieg ma terapia psychoanalityczna?

Ogólny zarys przebiegu terapii psychoanalitycznej:

 • Terapia rozpoczyna się od budowania relacji opartej na zaufaniu, pomiędzy terapeutą a pacjentem – jest to fundament dla efektywnej pracy terapeutycznej.
 • Terapeuta dokonuje wstępnego wywiadu dotyczącego problemów, z jakimi zmaga się pacjent, oraz ich kontekstu życiowego i psychologicznego, aby jak najlepiej zrozumieć pacjenta.
 • Na pewnym etapie, pacjent może doświadczać oporu wobec mówienia o pewnych trudnych kwestiach, co również jest elementem pracy terapeutycznej.
 • Pacjent jest zachęcany do dzielenia się wszystkimi myślami, uczuciami i wspomnieniami, które przychodzą mu do głowy, a terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć znaczenie jego nieświadomych myśli, pragnień i konfliktów. 
 • Po jakimś czasie, pacjent zaczyna wykorzystywać nowo zdobytą wiedzę i wgląd w siebie w życiu codziennym, co prowadzi do zmian w sposobie myślenia, odczuwania i zachowania.
 • Proces zakończenia terapii jest starannie zaplanowany i omawiany, aby umożliwić pacjentowi przyswojenie zmian i przygotowanie się do nich.

Jak długo trwa terapia psychoanalityczna i kiedy można oczekiwać zmian?

Terapia psychoanalityczna (psychoanaliza), jest formą długoterminowej psychoterapii. Może trwać do kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb i celów pacjenta. Sesje odbywają się zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Czas trwania terapii zależy od wielu czynników, w tym od złożoności problemów pacjenta, jego historii życiowej, motywacji do pracy w terapii oraz od relacji terapeutycznej. Pierwsze zmiany w samopoczuciu i zachowaniu mogą być zauważalne już po kilku miesiącach terapii, gdy pacjent zaczyna lepiej rozumieć siebie i swoje reakcje. Bardziej znaczące i trwałe zmiany mogą wymagać dłuższego czasu. W miarę postępów terapii pacjent może doświadczać różnych emocji i okresów wzmożonej introspekcji, które są częścią procesu leczenia. Zmiany mogą następować stopniowo. Dla niektórych osób krótkoterminowe formy terapii mogą być bardziej odpowiednie, jednak dla innych głęboka i długotrwała praca psychoanalityczna może przynieść znaczące korzyści i trwałą zmianę. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii psychoanalitycznej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić potrzeby i możliwości terapeutyczne.

Jeśli szukasz pomocy w zrozumieniu przyczyn swoich emocji i zachowań, terapia psychoanalityczna w MentalPath może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. W MentalPath zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta i przestrzeń do bezpiecznego odkrywania głębokich aspektów własnej psychiki pod okiem doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do umówienia wizyty i omówienia ze specjalistą czy i w jaki sposób terapia psychoanalityczna może przynieść korzyści właśnie Tobie.

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod +48 (22) 115 16 87

lub skontaktuj się poprzez e-mail: recepcja@mentalpath.pl

Zachęcamy również do rejestracji poprzez formularz online: https://mentalpath.pl/kontakt/

Kto jest kim:

Jest lekarzem medycyny

Prowadzi psychoterapię

Wystawia recepty 

Prowadzi interwencję kryzysową

Prowadzi psychoedukację

Wykonuje diagnostykę psychologiczną

psycholog

x

x

x

V

V

V

psychoterapeuta

x

V

x

V

V

V

psychiatra

V

x

V

x

x

x

Kto kim jest:

psycholog

Is NOT a doctor

DOES NOT conduct psychotherapy

DOES NOT issue prescriptions

Conducts crisis intervention

Conducts psychoeducation

Deals with psychological diagnosis

psychoterapeuta

Is NOT a doctor

Conducts psychotherapy

DOES NOT issue prescriptions and L4

Conducts crisis intervention

Conducts psychoeducation

Deals with psychological diagnosis

psychiatra

Is a doctor

Does NOT conduct psychotherapy

Issues prescriptions

Does NOT conduct crisis intervention

NOT provides psychoeducation

Does NOT deal with psychological diagnosis