Wielu ludzi funkcjonuje w społeczeństwie odczuwając dyskomfort w relacjach z innymi, a wręcz się męczą w codziennych spotkaniach z ludźmi. Czasem jest to widoczne dla otoczenia, a czasem inni nie dostrzegają, że komuś sprawia dużo trudności samo przebywanie wśród innych. Wychodząc naprzeciw osobom przeżywającym tego rodzaju trudności, proponujemy cykl spotkań nazwanych Treningami Umiejętności Społecznych. Trening oznacza, że masz bezpieczną przestrzeń, w której będziesz mógł/mogła sprawdzić, przetestować, spróbować nowych i efektywnych dla Ciebie technik funkcjonowania społecznego.
Bez stresu, bez oceny, bez presji, za to z humorem, powiewem wolności i spokojem.
O co chodzi w TUS-ach?
W TUS-ach chodzi przede wszystkim o znalezienie złotego środka pomiędzy funkcjonowaniem według zasad społecznych, a zachowaniem własnej indywidualności.
TUS – dla kogo?
Dla osób, które nie czują się swobodnie wśród nowo poznanych, mniej lub bardziej znanych ludzi, nie mają pomysłu jak rozmawiać, odczuwają lęk i skrępowanie, nie potrafiących wyczuć taktu, obawiających się, że zrobią lub powiedzą coś nie tak, mają długą przerwę w kontaktach społecznych. Również dla osób, które dostają właśnie informacje zwrotne, że ich zachowanie bywa kłopotliwe dla otoczenia.
Celem treningu jest zdobycie umiejętności i doświadczenia przez uczestników:
- większej swobody, spokoju i poczucia bezpieczeństwa w sytuacjach społecznych;
- równowagi pomiędzy przystosowaniem społecznym, a zachowaniem swojej odrębności i autonomii;
- wolności od i do podejmowania własnych decyzji w zgodzie ze sobą;
- nabycie narzędzi i sposobów pomagających funkcjonować w różnych sytuacjach społecznych
Poruszane zagadnienia będą dotyczyć:
- Umiejętności nawiązywania i utrzymywania długotrwałych relacji z innymi, ale także krótkotrwałych kontaktów społecznych. Zajęcia te będą skupiały się na treningu, jak w zależności od potrzeb mieć komfort przy tzw. small talk, rozwijaniu przyjaźni, relacji romantycznych, jak również relacji w pracy, u lekarza, na ulicy.
- Umiejętności współdziałania z ludźmi: będzie możliwość przyjrzenia się swoim dotychczasowym doświadczeniom i sposobom funkcjonowania w różnych grupach i dokonania wyboru optymalnego i komfortowego miejsca w grupie.
- Umiejętność stosowania asertywności: ujawnianie swoich potrzeb i oczekiwań w sposób, który zachęca innych do uwzględniania ich w swoich zamiarach i działaniach; wywieranie wpływu na inne osoby w sposób skuteczny i nieagresywny.
- Czym jest savoir-vivre, pomocą czy przeszkodą? Jak proste zasady powierzchownych i głębszych kontaktów społecznych mogą zmienić na lepsze Twoje relacje.
- Umiejętność rozpoznawania emocji, rozszyfrowywania ich znaczenia i korzystania z nich: Świadomość własnych emocji i potrzeb w znacznym stopniu ułatwia życie codzienne i pozwala dotrzeć do tego, co nas uszczęśliwia. Nie chodzi o to, żeby nauczyć się „radzić sobie z nimi”, ale właśnie, żeby z nich „czytać” i korzystać!
Poniższe pytania mogą Ci pokazać, jakie ludzie mogą mieć trudności społeczne:
- Czy unikasz celowo różnych sytuacji społecznych? Dlaczego?
- Czy masz trudności z tworzeniem i rozwijaniem długotrwałych relacji?
- Czy ludzie zwracają Ci uwagę, że mówisz lub zachowujesz się nieodpowiednio/nieadekwatnie w różnych sytuacjach społecznych?
- Czy masz wrażenie i obawiasz się, że zachowujesz się niewłaściwie, mimo, że otoczenie nie daje Ci takich informacji zwrotnych?
- Czy potrafisz wyrażać wyraźnie swoje myśli i uczucia; formułować to, o co Ci chodzi?
- Czy czujesz się komfortowo angażując się w różne zadania w grupie?
- Czy łatwo wyłapujesz i rozumiesz komunikację niewerbalną?
- Czy sprawia Ci trudność patrzenie ludziom w oczy i rozmawianie z kimś twarzą w twarz?
- Czy lęk przed oceną i odrzuceniem paraliżuje Cię do tego stopnia, że unikasz interakcji społecznych?
Prowadząca: Magda Kozłowska; https://mentalpath.pl/specjalisci/magdalena-kozlowska/
Miejsce: Mental Path Puławska 12/10 Warszawa
Zapisy: +48 (22) 115 16 87; recepcja@mentalpath.pl