Każdy człowiek zapewne doświadczył w swoim życiu sytuacji, kiedy chciał pozbyć się natrętnej myśli, która zajmowała jego uwagę i nie pozwalała skoncentrować się na niczym innym. Każdemu z nas nieobcy jest dyskomfort, jaki często odczuwamy, kiedy zakładamy, że nie będziemy już więcej rozmyślać nad danym problemem, który trapi nas od dłuższego czasu, a on przychodzi jak na złość ze zdwojoną siłą.

 

Co to jest obsesja?

 

Myślimy sobie w duchu, jak to możliwe, że mimo wysiłku włożonego w kontrolę przebiegu naszych myśli i próby wpływu na pożądany stan, niechciane myśli zakłócają nasz strumień świadomości i myślimy o czymś, o czym już dawno chcieliśmy zapomnieć. Tego typu myśli mogą przybrać nawet formę obsesji. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest obsesja?. Specjaliści zdrowia psychicznego definiują obsesję jako powracającą i uporczywą myśl, wyobrażenie lub impuls, które są odbierane jako natrętne i niepożądane, wywołując znaczący lęk lub niepokój. Obsesją nie możemy nazwać nadmiernego przejmowania się codziennymi problemami, takimi jak praca, związek, czy pieniądze. O obsesji mówimy wtedy, kiedy człowiek musi podejmować próby pozbycia się dręczących go myśli poprzez ignorowanie ich, usuwanie ze świadomości lub zmianę na inną myśl czy  działanie.

 

Jakie są objawy obsesji?

 

Ważnym objawem obsesji jest kwestia intensywności myśli – moc, z jaką daną osobę pochłaniają oraz ile czasu spędzamy na tego rodzaju rozmyślaniach. W efekcie niepowodzeń w zwalczaniu niechcianych myśli pojawia się lęk, który sprawia, że dalsze ich kontrolowanie staje się jeszcze trudniejsze. Często osoby doświadczające natrętnych myśli przypisują negatywne znaczenie tym myślom. Podejmowanie prób tłumienia myśli paradoksalnie nasila ich występowanie. Zdaniem Wegnera i Erbera najczęściej powstrzymywane są myśli nieakceptowane społecznie o tematyce przemocy, seksu, osobistych braków, obawy związanej z niemożnością utrzymania higieny osobistej.

 

Myśli ekscytujące, powodujące pobudzenie, na przykład dotyczące spraw seksualnych, które możemy roboczo nazwać obsesją namiętności, mogą sprawiać większe trudności w ich powstrzymaniu. Innym rodzajem myśli natrętnych może być obsesja doskonałości.  W obecnych czasach ludzie wydają się zafiksowani na punkcie sukcesu, popularności czy wyglądu. Z czasem ich zachowania mogą przybrać formę nadmiarową, skupiając całą swoją energię wokół perfekcjonizmu, co w konsekwencji może doprowadzić właśnie do obsesji doskonałości.

 

Kiedy obsesje ograniczają życie, powodują duży dyskomfort i zmniejszają jakość życia, zaleca się podjęcie leczenia. Można zgłosić się do lekarza psychiatry w celu postawienia diagnozy oraz wdrożenia ewentualnie leczenia farmakologicznego. Jednak bardzo istotne jest równoczesne podjęcie psychoterapii i pracy nad własnymi trudnościami, aby zrozumieć, jakie są objawy obsesji, co jest ich podłożem i nauczyć się lepiej sobie z nimi radzić. Przy pomocy terapeuty lepiej poznasz siebie i zrozumiesz co się z Tobą dzieje.

 

Psychoterapeutka w nurcie Gestalt Anna Ostrowska

 

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod +48 (22) 115 16 87

lub skontaktuj się poprzez e-mail: recepcja@mentalpath.pl

Zachęcamy również do rejestracji poprzez formularz online: https://mentalpath.pl/kontakt/