Myśli samobójcze pojawiają się bez względu na płeć, wiek, doświadczenia życiowe, czy otaczające nas środowisko. To jest moment, w którym osoba jest w dramatycznym dla siebie stanie psychicznym. Czasem nadchodzi moment, że u takiej osoby powstaje fałszywe przekonanie, że śmierć jest jedynym rozwiązaniem. NIE JEST!!! Myśli samobójczealarmującym sygnałem, na który trzeba natychmiast zareagować. Nie zawsze musi być to czas na hospitalizację, ale nie wolno zostać bez profesjonalnego wsparcia!

 

Co się dzieje w głowie osoby pochłoniętej myślami samobójczymi?

Osoba taka jest przytłoczona negatywnymi myślami, ma poczucia bycia niepotrzebną, nierozumianą, nie spodziewa się od nikogo wsparcia. Wydaje jej się, że wszystkim będzie lepiej bez niej, nikt nie będzie za nią tęsknił, nikt nawet nie zauważy jej odejścia.

 

Myśli samobójcze a emocje

Osoba, którą dręczą myśli samobójcze na poziomie emocji może odczuwać: ból istnienia, zawieszenie bez nadziei na pozytywną zmianę, brak poczucia tożsamości lub przynależności, niechęć lub nawet wstręt do siebie.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny samobójstw?

Do najczęstszych przyczyn samobójstw zalicza się:

– przewlekły stres

– cyberprzemoc

– wykorzystanie seksualne

– emocjonalne zaniedbania

– rozwód, zdrada, koniec relacji

– funkcjonowanie w rodzinie z problemem nadużywania alkoholu i innych substancji sychoaktywnych

– przemoc fizyczna, psychiczna i/lub finansowa

– problemy z identyfikacją płciową, a także społeczną akceptacją tożsamości seksualnej

– oczekiwania społeczne

– nieszczęśliwa miłość

– zaburzenia psychiczne

– problemy finansowe

– utrata pracy

– trauma

– poczucie odrzucenia

 

„Myślę o samobójstwie”! Co zrobić?

 

Coraz częściej łapiesz się na tym, że myślisz o samobójstwie? POROZMAWIAJ Z KIMŚ! Jest to NAJWAŻNIEJSZA część w procesie szukania pomocy! Jeśli masz nastrój samobójczy, pojawiają się myśli, żeby ze sobą skończyć, postaraj się być cały czas z kimś, nawet jeśli masz potrzebę na bycie w samotności. NATYCHMIAST z kimś porozmawiaj, nie czekaj do jutra, później, nie teraz. TERAZ ODEZWIJ SIĘ DO KOGOŚ. Przyjaciel, kolega, sąsiad, członek rodziny…. Jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś nie zrozumie Ciebie lub zbagatelizuje problem KONTYNUUJ POSZUKIWANIE POMOCY!

Wykonaj telefon!

– telefon zaufania 24/7, możesz dzwonić całą dobę, we wszystkie dni tygodnia 116 111

– pogotowie 998

– nawet na Policję 997

– skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub od razu lekarzem psychiatrą, jeśli masz taką możliwość

– podejdź do najbliższej poradni psychologicznej

 

Czy telefon zaufania pomaga?

Nie wiesz czy telefon zaufania faktycznie pomaga? Pamiętaj, to nie egzamin z języka polskiego. Po drugiej stronie są osoby, które właśnie tam są ABY USŁYSZEĆ CIEBIE I POMÓC OSOBOM W KRYZYSIE. Nie ma dobrej regułki, nieważne jak zaczniesz rozmowę. Po prostu zacznij.

– Dzień dobry…..nie wiem dlaczego dzwonię

– Witam, źle się czuję

– Dzień dobry, nie wiem co mam zrobić

– Dzień dobry… Mam na imię… i chcę coś sobie zrobić

 

Dlaczego mam żyć? Po co mam walczyć o życie?

Osoby, które rozważały samobójstwo lub przeżyły zamach na swoje życie deklarują, że dzięki pomocy medycznej i psychologicznej odzyskały na nowo wolę i radość życia.

 

CO NAJMNIEJ 14 POWODÓW BY ŻYĆ.

 1. Życie ciągle się zmienia. Twoja „beznadziejna” sytuacja też może się zmienić. To, że do tej pory to było pasmo „beznadziei”, nie oznacza, że tak będzie w przyszłości.
 2. Śmierć nie rozwiąże Twoich problemów – one przejdą na innych. Ci co, zostają, będą ponosić konsekwencje Twojego samobójstwa. Nie chodzi o wywołanie w Tobie poczucia winy, ale spojrzenia szerzej na sprawę. Twoje „zniknięcie” NIE będzie niewidzialne.
 3. Daj sobie prawo do tego, że jest Ci tak źle. Nikt nie będzie i nie powinien Cię na siłę uszczęśliwiać. Twój smutek, ból i żal jest w porządku. On coś ci mówi, jest duże prawdopodobieństwo, że to, co odczuwasz jest adekwatne do tego co przeżyłeś w życiu.
 4. To co dziś czujesz, nie oznacza ze jutro będzie takie samo.
 5. Ból, który odczuwasz teraz, może być mniejszy, poprzez pomoc medyczną i psychologiczną, aż zniknie całkowicie.
 6. ZAWSZE znajdzie się ktoś dla kogo będziesz ważny, komu Ty któregoś dnia pomożesz w jego „beznadziejnej” sytuacji. Nie jesteś sam, choć możesz się czuć samotny.
 7. Co najmniej 80% osób, których bliski popełnił samobójstwo (niezależnie od jakości relacji), żyje z olbrzymim poczuciem straty, krzywdy, winy, zwłaszcza w sytuacji kiedy nie skorzystają z pomocy psychologicznej.
 8. Jesteś żywym dowodem siły, którą w sobie jeszcze masz, woli walki. Przetrwaj jeszcze leczenie. Wszystko się kończy, także Twój ból może się skończyć, żeby zacząć NOWE ŻYCIE.
 9. Powód życia jaki znajdziesz zależy wyłącznie od Ciebie! Na to potrzeba jednak czasu. Daj go sobie.
 10. To, że spotkałeś niewłaściwych dla siebie ludzi w swoim życiu, nie znaczy, że TY jesteś „beznadziejny”.
 11. Nie znasz się jeszcze, nie wiesz kim jesteś. To CZAS, żeby DOWIEDZIEĆ SIĘ.
 12. To, co doświadczasz jest bardzo trudnym stanem, wielkim wyzwaniem psychofizycznym, ale to jak sobie z tym poradzisz, ostatecznie zdefiniuje Cię jako człowieka. Możesz odkryć coś nowego!
 13. Śmierć nie jest odpoczynkiem. To koniec drogi, z której nie ma już powrotu. Zakończenie życia nie rozwiąże problemu, ani nie pomoże w niczym. Są inne sposoby, aby pokonać wewnętrzny ból i znaleźć ukojenie.
 14. Podejmij jeszcze jedną próbę, żeby żyć. Spróbuj inaczej niż do tej pory.

 

Myślisz o samobójstwie? Weź kartkę i napisz 3 zdania:

 1. Zostaję, ponieważ…
 2. Chcę żyć, ponieważ…
 3. Spróbuję od nowa, ponieważ…

 

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod +48 (22) 115 16 87

lub skontaktuj się poprzez e-mail: recepcja@mentalpath.pl

Zachęcamy również do rejestracji poprzez formularz online: https://mentalpath.pl/kontakt/