Tokofobia to intensywny lęk przed ciążą lub porodem. Może dotyczyć zarówno kobiet, które nigdy nie były w ciąży, jak i tych, które już rodziły. Ten strach jest często tak silny, że może wpływać na decyzje dotyczące planowania rodziny lub seksualności. Tokofobia może wynikać z różnych przyczyn, takich jak wcześniejsze traumatyczne doświadczenia związane z ciążą lub porodem, ogólna obawa przed bólem a także z przekazów medialnych lub opowieści innych osób, które mogą przesadnie akcentować negatywne aspekty ciąży i porodu. Ważne jest, aby osoby cierpiące na tokofobię otrzymały profesjonalne wsparcie, takie jak terapia psychologiczna.

Klasyfikacja typów tokofobii

Aktualnie rozróżnia się trzy typy tokofobii: pierwotną, wtórną oraz związaną z depresją. Tokofobia pierwotna pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej nie były w ciąży, i zazwyczaj ma podłoże nerwicowe. Z kolei tokofobia wtórna dotyczy kobiet, które w przeszłości przeżyły trudne lub traumatyczne doświadczenia związane z ciążą, co uniemożliwiło im spokojne przeżycie okresu ciąży i porodu. Ostatni rodzaj, tokofobia jako symptom depresji, ma swoje źródło w podstawowych objawach depresyjnych. Może występować w trakcie pierwszej ciąży lub kolejnych. W takim przypadku u przyszłej matki pojawiają się nawracające, obsesyjne obawy o niemożność urodzenia dziecka lub ryzyko śmierci podczas porodu.

Objawy tokofobii – po czym poznać że cierpisz na tokofobię?

Objawy psychiczne tokofobii

Tokofobia charakteryzuje się szeregiem zróżnicowanych, ale powiązanych ze sobą symptomów, które mogą znacząco wpływać na codzienne życie i samopoczucie dotkniętych nią osób.

 • Osoby cierpiące na tokofobię doświadczają nieustannej, intensywnej obawy przed ciążą lub porodem. Ten lęk jest znacznie silniejszy niż typowe obawy związane z ciążą, osiągając poziom obsesyjny. Często obejmuje to nie tylko strach przed samym aktem porodu, ale również obawy związane z możliwymi komplikacjami, zmianami w ciele i odpowiedzialnością za nowe życie.
 • Osoby zmagające się z tokofobią świadomie omijają wszelkie tematy, rozmowy, czy materiały dotyczące ciąży i porodu. Może to oznaczać unikanie oglądania programów telewizyjnych na ten temat, czytania książek czy artykułów, a nawet unikanie rozmów z przyjaciółmi lub rodziną, które mogą poruszać te kwestie.
 • Tokofobia może prowadzić do ogólnego stanu depresyjnego lub lękowego, co może objawiać się zmęczeniem, brakiem motywacji, uczuciem smutku, a nawet myślami samobójczymi.
 • Strach przed zajściem w ciążę może skutkować poważnymi problemami w relacjach intymnych. Osoby z tokofobią mogą unikać seksualności, co może prowadzić do napięć w związkach i poczucia izolacji.
 • Często zdarza się, że osoby cierpiące na tokofobię rezygnują z planów posiadania dzieci, nawet jeśli wcześniej miały takie pragnienia. Decyzja ta może być podyktowana strachem i lękiem, a nie rzeczywistym brakiem chęci posiadania potomstwa.
 • Osoby z tokofobią często zmagają się z przewidywaniem najgorszych scenariuszy związanych z ciążą i porodem. Mogą to być myśli o poważnych komplikacjach zdrowotnych, śmierci podczas porodu lub niemożności zajścia w ciążę, co może prowadzić do intensywnego stresu i lęku.

Rozpoznanie i zrozumienie tych symptomów jest kluczowe w procesie leczenia i radzenia sobie z tokofobią, a wsparcie ze strony specjalistów może okazać się nieocenione w powrocie do zdrowia emocjonalnego.

Objawy fizyczne tokofobii

Tokofobia może manifestować się nie tylko poprzez objawy psychiczne, ale również przez szereg symptomów fizycznych, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej tym zaburzeniem.

 • Osoby cierpiące na tokofobię mogą doświadczać wyraźnych fizycznych symptomów w odpowiedzi na myśl o ciąży lub porodzie. Takie objawy jak nudności, kołatanie serca, czy drżenie są reakcją ciała na intensywny lęk. Te symptomy nie tylko wzmacniają stan lękowy, ale również mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi, co dodatkowo potęguje obawy pacjenta.
 • Problemy ze snem są częstym skutkiem tokofobii. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą mieć trudności z zasypianiem, przebudzać się w nocy lub doświadczać koszmarów sennych bezpośrednio związanych z ciążą lub porodem. Niepokój nocny może prowadzić do chronicznego zmęczenia i wpływać na ogólny stan zdrowia.
 • Tokofobia może wpływać na apetyt, powodując jego zwiększenie lub zmniejszenie. Niektóre osoby mogą zacząć nadmiernie jeść, traktując to jako formę radzenia sobie ze stresem. Zmiany w diecie i nawykach żywieniowych mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak niedożywienie lub nadwaga.
 • W niektórych przypadkach, intensywny lęk wywołany myślą o ciąży lub porodzie może prowadzić do zawrotów głowy lub nawet omdleń. Jest to wynik fizjologicznej reakcji organizmu na stres, która może obejmować spadek ciśnienia krwi czy przyspieszone bicie serca.
 • Napięcie mięśniowe, często odczuwane jako „zaciśnięty żołądek” lub bóle mięśni, może być kolejnym symptomem tokofobii. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą nieświadomie napinać mięśnie, szczególnie podczas rozmów czy myśli o ciąży, co może prowadzić do chronicznego bólu i dyskomfortu.

Rozpoznanie i leczenie tych fizycznych objawów tokofobii jest równie ważne, jak radzenie sobie z jej aspektami psychicznymi. Profesjonalna pomoc medyczna i psychologiczna może okazać się niezbędna w efektywnym zarządzaniu tymi symptomami i poprawie jakości życia osób cierpiących na tokofobię.

Leczenie tokofobii – rodzaje i sposoby radzenia sobie z fobią

Leczenie tokofobii, podobnie jak innych fobii, może obejmować różne metody, które są indywidualnie dostosowywane do potrzeb pacjenta. Najczęściej stosuje się:

 • Psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT) – pomaga w identyfikowaniu i zmianie negatywnych myśli i przekonań związanych z ciążą i porodem.
 • Udział w grupach wsparcia z innymi osobami cierpiącymi na tokofobię może pomóc w radzeniu sobie z tym doświadczeniem. 
 • Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w redukcji napięcia i lęku.
 • Praktyki uważności pomagają w skupieniu się na teraźniejszości i redukcji lęku.
 • Zrozumienie procesów fizjologicznych i medycznych związanych z ciążą i porodem może pomóc zmniejszyć lęk.
 • Rozmowy z profesjonalistami, którzy mogą udzielić wsparcia i informacji.
 • W niektórych przypadkach, szczególnie gdy tokofobii towarzyszy ogólny lęk lub depresja, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, takie jak leki przeciwlękowe lub antydepresyjne.

Zaświadczenie o tokofobii – jak je uzyskać?

Zaświadczenie o tokofobii jest dokumentem medycznym, który potwierdza wystąpienie tego rodzaju fobii u pacjenta. Jest ono wydawane przez lekarza psychiatrę, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnozy i oceny stanu pacjenta. Pierwszym krokiem jest spotkanie ze specjalistą, który musi postawić oficjalną diagnozę tokofobii na podstawie kryteriów diagnostycznych. Po przeprowadzeniu diagnozy, specjalista może wystawić zaświadczenie, opisując stan pacjenta i zalecenia dotyczące leczenia.

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod +48 (22) 115 16 87

lub skontaktuj się poprzez e-mail: recepcja@mentalpath.pl

Zachęcamy również do rejestracji poprzez formularz online: https://mentalpath.pl/kontakt/