Metody radzenia sobie z bezsennością – praktyczny przewodnik

Bezsenność stała się powszechnym problemem, wpływającym na miliony ludzi na całym świecie, z uwagi na intensywne tempo życia codziennego. Ten uporczywy problem z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu nie tylko pogarsza ogólną jakość życia, ale również może stać się przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak depresja, nadciśnienie tętnicze, a nawet choroby serca. 

Bezsenność – czym jest?

Bezsenność można zdefiniować jako trudność z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu lub doświadczeniem snu niskiej  jakości, nawet gdy warunki są odpowiednio dostosowane do odpoczynku. Prowadzi to do zaburzeń funkcjonowania w ciągu dnia. 

Typy bezsenności 

Bezsenność, podobnie do wielu innych zaburzeń snu, może przyjmować różne formy w zależności od czasu trwania i przyczyn występowania. Możemy ją podzielić na następujące rodzaje:

 • Bezsenność przejściowa:
  Jest to forma krótkotrwała, która trwa od kilku dni do tygodnia, często wywołana przez chwilowy stres lub nagłą zmianę otoczenia, taką jak podróż lub ważne wydarzenie. 
 • Bezsenność krótkoterminowa:
  To stan, w którym trudności ze snem trwają od kilku tygodni do trzech miesięcy, często związana z długotrwałym stresem lub znaczącymi wydarzeniami w życiu jednostki. Może to być okres intensywnego projektu w pracy, trudności w relacjach, czy innych, osobistych wyzwań. 
 • Bezsenność przewlekła:
  Trwająca ponad trzy miesiące, jest najbardziej złożoną formą. Często jest ona powiązana z innymi schorzeniami lub zaburzeniami, takimi jak problemy zdrowotne, zaburzenia nastroju czy przewlekły ból, co sprawia, że jej leczenie wymaga bardziej zintegrowanego podejścia.

Objawy bezsenności

Bezsenność manifestuje się na różne sposoby, wywierając istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie i ogólną jakość życia osób borykających się z tym zaburzeniem snu. Główne symptomy bezsenności obejmują:

 • problemy z zasypianiem,
 • rozdrażnienie lub wahania nastroju.
 • częste budzenie się w nocy lub przedwczesne budzenie się rano,
 • brak poczucia wypoczynku po przebudzeniu, za to towarzyszące uczucie zmęczenia i niewyspania,
 • niespokojny i płytki sen,
 • trudności z koncentracją i pamięcią,
 • poczucie chronicznego zmęczenia i senności w ciągu dnia.

Te symptomy mogą znacznie obniżyć zdolność do efektywnej pracy, utrudniać interakcje społeczne oraz negatywnie wpływać na samopoczucie emocjonalne.

Przyczyny bezsenności

Zaburzenia snu, w tym bezsenność, mogą mieć wiele przyczyn, które często są ze sobą wzajemnie powiązane, tworząc złożony obraz problemu. Zrozumienie tych czynników jest kluczowe dla skutecznego radzenia sobie z problemami snu. Jakie są więc najczęstsze przyczyny problemów ze snem? Możemy podzielić je na: 

Czynniki psychologiczne

Bezsenność często wiąże się ze stresem i niepokojem. Myśli krążące wokół problemów dnia codziennego, takich jak praca, finanse, zdrowie czy relacje, mogą utrudniać zasypianie lub prowadzić do częstych przebudzeń. Depresja jest innym znaczącym czynnikiem psychologicznym, który może wpływać na sen. Może ona zarówno być przyczyną, jak i skutkiem problemów ze snem, ponieważ zmiany w rytmie dobowym i zakłócenia w produkcji neuroprzekaźników wpływają negatywnie na jakość snu.

Czynniki behawioralne

Niewłaściwe nawyki snu, takie jak nieregularne pory kładzenia się i wstawania, korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem czy nieodpowiednie warunki sypialni, mogą znacząco zaburzać naturalny rytm dobowy. Dodatkowo, brak aktywności fizycznej może przyczyniać się do problemów ze snem, ponieważ regularny wysiłek fizyczny pomaga regulować cykle snu i czuwania.

Czynniki środowiskowe

Środowisko, w którym śpimy, ma ogromne znaczenie. Hałas, nadmierna ilość światła, nieodpowiednia temperatura oraz niewygodne łóżko mogą zakłócić spokojny sen. Zmiany stref czasowych i jet lag po długich podróżach również mogą wpływać na rytm dobowy, utrudniając adaptację do nowego rozkładu dnia i nocy.

Skutki długotrwałej bezsenności 

Długotrwała bezsenność może mieć poważne skutki zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Konsekwencje długotrwałej bezsenności można podzielić na:

Fizyczne:

 • długotrwały brak snu może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, choroby wieńcowej serca, a nawet zawału serca,
 • może zaburzać hormony regulujące apetyt, prowadząc do zwiększonego apetytu i ryzyka otyłości oraz cukrzycy typu 2, lub hormony regulujące stres, wzrost, oraz funkcje reprodukcyjne,
 • niedobór snu może osłabić układ odpornościowy, czyniąc organizm bardziej podatnym na infekcje,
 • przewlekły brak snu może wpływać na problemy z pamięcią i koncentracją.

Psychiczne:

 • długotrwała bezsenność jest związana z większym ryzykiem depresji, zaburzeń lękowych oraz innych zaburzeń nastroju,
 • osoby cierpiące na bezsenność często doświadczają zmienności nastrojów, podatności na stres i ogólnego poczucia zniechęcenia, łatwo się denerwują, 
 • chroniczny brak snu prowadzi do ciągłego zmęczenia, co może ograniczać zdolność do wykonywania codziennych zadań i obniżać ogólną jakość życia,
 • drażliwość i inne skutki psychiczne bezsenności mogą wpływać na relacje z innymi ludźmi. 

Zdrowy sen a modyfikacja stylu życia

Walka z bezsennością często wymaga wielowymiarowego podejścia, łączącego zmiany w codziennych nawykach, zastosowanie technik relaksacyjnych oraz, w pewnych sytuacjach, wsparcie medyczne. 

Higiena snu

Podstawą w walce z bezsennością jest higiena snu – do najważniejszych zaleceń należą:

Regularność: staraj się kłaść spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. Regularność ta wspomaga nasz wewnętrzny zegar biologiczny, co ułatwia zasypianie.

Odpowiednie warunki środowiskowe: Twój pokój do spania powinien być chłodny, ciemny i cichy. Używaj zasłon blokujących światło i, jeśli to konieczne, zatyczek do uszu.

Ograniczenie substancji psychoaktywnych: Kofeina, nikotyna i alkohol mogą znacząco wpływać na jakość snu. Staraj się unikać ich spożycia przynajmniej kilka godzin przed snem.

Ograniczenie drzemek: Długie drzemki w ciągu dnia mogą utrudnić zasypianie w nocy. Jeśli utrudniają zasypianie wieczorem, warto z nich zrezygnować. 

Techniki relaksacyjne a bezsenność

Techniki relaksacyjne mogą pomóc zmniejszyć napięcie i stres, które często towarzyszą bezsenności. Przykłady takich technik to:

Ćwiczenia oddechowe: Głębokie, spokojne oddychanie może pomóc uspokoić umysł i ciało.

Progresywna relaksacja mięśni: Metoda polegająca na napinaniu i następnie rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni, co może przynieść ulgę w napięciach.

Mindfulness i medytacja: Praktyki te pomagają skupić się na chwili obecnej i mogą zredukować myśli, które utrudniają zasypianie.

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest skuteczną metodą leczenia bezsenności. Skupia się na identyfikacji myśli, zmianie przekonań i zachowań, które utrudniają zdrowy sen. CBT obejmuje techniki takie jak kontrola bodźców, ograniczanie czasu spędzanego w łóżku oraz techniki relaksacyjne. 

Ćwiczenia fizyczne

Regularna aktywność fizyczna może poprawić jakość i czas trwania snu. Zaleca się, aby ćwiczenia były wykonywane regularnie, najlepiej rano lub wczesnym popołudniem. Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na kilka godzin przed snem, ponieważ może to zakłócić proces zasypiania.

Dieta a sen

Twoja dieta może również wpływać na sen. Unikaj ciężkich, tłustych posiłków tuż przed snem. Włączenie do diety pokarmów bogatych w magnez (np. zielone liście, orzechy, nasiona) może wspomóc proces zasypiania.

Kiedy szukać pomocy profesjonalnej przy bezsenności?

Zasięgnięcie porady specjalisty może okazać się kluczowe zwłaszcza gdy standardowe metody poprawy jakości snu, na przykład utrzymanie regularnego rytmu snu, przygotowanie odpowiedniego środowiska do spania czy stosowanie technik relaksacyjnych, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Konsultacja ze specjalistą staje się niezbędna, gdy problemy z jakością snu zaczynają negatywnie oddziaływać na życie codzienne, efektywność w pracy lub szkole, relacje z innymi ludźmi, nastrój lub ogólne samopoczucie. Długotrwałe, trwające ponad trzy miesiące problemy ze snem, mogą sygnalizować przewlekłą bezsenność, wymagającą bardziej kompleksowego podejścia terapeutycznego.

Ponadto, jeżeli bezsenność współwystępuje z innymi schorzeniami medycznymi lub zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja, choroby serca czy cukrzyca, które mogą wpływać na sen, konieczne jest poinformowanie o tym lekarza. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego, szczególnie w przypadku rozważania użycia środków nasennych, które mogą prowadzić do skutków ubocznych lub uzależnienia, zalecana jest konsultacja lekarska. W przypadku występowania niepokojących objawów, takich jak koszmary, paraliż senny, halucynacje lub inne nietypowe zachowania podczas snu, niezbędne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Specjalista może zasugerować wykonanie dodatkowych badań lub zaproponować specyficzne dla danego przypadku terapie. Wśród metod leczenia bezsenności często rekomendowana jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), skupiająca się na identyfikacji i modyfikacji myśli oraz zachowań przyczyniających się do problemów ze snem.

Najważniejsze wnioski 

Bezsenność jest wyzwaniem, ale można jej skutecznie zaradzić, stosując kombinację zmian w stylu życia, technik relaksacyjnych i, w razie potrzeby, profesjonalnej pomocy psychologicznej. Pamiętaj, że kluczem jest konsekwencja i cierpliwość; poprawa jakości snu może wymagać czasu i eksperymentowania z różnymi strategiami. Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne zasługują na wysiłek, ponieważ dobrej jakości sen to podstawa dobrego samopoczucia i efektywności w ciągu dnia.

W celu umówienia konsultacji

zadzwoń pod +48 (22) 115 16 87

lub skontaktuj się poprzez e-mail: recepcja@mentalpath.pl

Zachęcamy również do rejestracji poprzez formularz online: https://mentalpath.pl/zapisy-on-line/