Bezsenność to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych, a problemy ze snem mogą przybierać różne formy, od trudności z zasypianiem, przez częste budzenie się w nocy, aż po wczesne budzenie się rano i problem z powrotem do snu. Bezsenność nie tylko wpływa na samopoczucie na co dzień, ale ma również negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. 

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie snu, które charakteryzuje się trudnościami z zasypianiem, wybudzeniami w trakcie snu lub niewyspaniem, pomimo odpowiedniej ilości czasu spędzonego w łóżku. Zazwyczaj, jeżeli problemy te występują co najmniej trzy razy w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące, mówimy o chronicznej bezsenności.

Jakie są objawy bezsenności?

Bezsenność może objawiać się na różne sposoby, zależnie od osoby i konkretnych okoliczności. Które z nich występują najczęściej?

 • Trudności z zasypianiem – osoby cierpiące na bezsenność często mają problem z zasypianiem, nawet gdy są zmęczone. Jeśli leżysz w łóżku nawet kilka godzin przed zaśnięciem, a sen nie przychodzi, ten podpunkt dotyczy Ciebie.
 • Częste przebudzenia w nocy – bezsenność powoduje wielokrotne wybudzanie w ciągu nocy, a później problemy z ponownym zaśnięciem.
 • Wczesne budzenie się rano – inny typowy objaw to budzenie się o wiele wcześniej niż masz to w planie, a także problem z ponownym zaśnięciem, nawet jeśli jeszcze odczuwasz zmęczenie.
 • Bardzo płytki sen – nawet jeśli spędzasz odpowiednią liczbę godzin w łóżku, sen może być płytki lub przerywany, co prowadzi do uczucia zmęczenia i braku wypoczęcia po przebudzeniu.
 • Zmęczenie lub senność w ciągu dnia – chroniczne problemy z nocnym snem często prowadzą do senności, zmęczenia i ogólnego spadku energii kolejnego dnia. 
 • Pogorszenie nastroju – długotrwały brak snu wpływa na nastrój, powodując drażliwość, niepokój lub nerwowość.
 • Problemy z koncentracją i pamięcią – bezsenność negatywnie wpływa na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, uwaga i pamięć, co utrudnia wykonywanie codziennych zadań.
 • Zmiany w apetycie lub wadze – bezsenność często zwiększa apetyt na wysokoenergetyczne, słodkie lub tłuste pokarmy.

Przyczyny bezsenności

Bezsenność może wynikać z wielu różnych przyczyn, które często występują razem i utrudniają wyleczenie tej choroby. 

Przyczyny fizjologiczne

Zaburzenia snu mogą być związane z różnymi chorobami organizmu. Jeśli cierpisz na refluks, astmę, choroby serca czy zaburzenia tarczycy, te choroby mogą wpłynąć na jakość Twojego codziennego snu. Dodatkowo zmiany hormonalne związane z menopauzą czy andropauzą również mają negatywny wpływ na sen u niektórych osób. Czasem przyczyną bezsenności mogą być także zaburzenia neurologiczne, takie jak zespół niespokojnych nóg czy zaburzenia rytmu dobowego.

Czynniki psychologiczne

Stres, lęk, depresja i inne zaburzenia psychiczne są jednymi z głównych przyczyn problemów ze snem. Stres związany z pracą, problemami rodzinnymi czy finansowymi często zajmuje myśli i sprawia, że trudno jest odpocząć i zasnąć. Lęk ogólny, a nawet lęk przed niewystarczającą ilością snu, może tworzyć błędne koło, które utrudnia zasypianie i utrzymanie snu.

Czynniki środowiskowe

Jakość środowiska, w którym śpimy, ma ogromny wpływ na nasz sen. Hałas, zarówno sporadyczny, jak i ciągły, światło, nieodpowiednia temperatura czy niewygodne łóżko mogą znacząco obniżyć jakość snu. Elektronika w sypialni, emitująca światło niebieskie, także ma negatywny wpływ na rytm dobowy, co utrudnia zasypianie.

Nawyki związane ze snem

Nieprawidłowe nawyki snu, takie jak nieregularne godziny zasypiania i wstawania, nadmierna ilość drzemek w ciągu dnia czy zbyt długi czas spędzany w łóżku zakłócają naturalny rytm dobowy organizmu. Konsumpcja substancji takich jak kofeina i alkohol, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych to kolejny aspekt utrudniający zasypianie i pogarszający jakość snu. 

Jak radzić sobie z bezsennością?

 • Higiena snu to podstawowy, ale niezwykle ważny element walki z bezsennością. To ustalanie regularnych godzin snu, ograniczanie ekspozycji na światło niebieskie przed snem (np. z telefonów czy komputerów), zapewnienie spokojnego i wygodnego środowiska do spania (cicha, ciemna i chłodna sypialnia).
 • Techniki relaksacyjne pomagają w zasypianiu. Należą do nich medytacja, głębokie oddychanie, czy techniki relaksacji mięśniowej.
 • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I) to forma terapii, która jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na bezsenność. Pomaga zmienić myśli i zachowania, które negatywnie wpływają na sen. CBT-I jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia chronicznej bezsenności.
 • Kontrola bodźców polega na ograniczeniu czasu spędzanego w łóżku poza snem, co ma na celu zwiększenie 'presji snu’ i poprawienie skojarzenia między łóżkiem a snem.
 • Farmakoterapia – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić krótkoterminowe stosowanie leków nasennych. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i nie zastępuje odnalezienia podstawowych przyczyn problemów ze snem.

Bezsenność to złożony problem, który wymaga indywidualnego podejścia. Warto wiedzieć, jak z nią postępować,  aby poprawić jakość snu, ale również ogólną jakość życia. Jeśli masz chroniczne problemy ze snem, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże zidentyfikować przyczyny i dobrać odpowiednie metody leczenia. Pamiętaj, że zdrowy sen to fundament zdrowia całego organizmu.